Odunlu Şömine Haznesi

Şömine yapımı esnasında şöminenin içine yerleştirilen, dökümden veya metalden yapılmış olan hazneye şömine haznesi denmektedir. Odunlu şömine haznesinde odun, şöminenin içinde yer alan bu hazneye yerleştirilir ve burada yanar. Dekoratif bir görüntü oluşturması açısından hazneli şöminelerde hazne cam bir kapakla kapatılmış ve böylece içinde yanan odunun ve alevin görüntüsünü insanların görebilmesi sağlanmıştır.

Şömine Haznesi Seçiminde Yapılan Hatalar

Türkiye’deki soba kültüründen dolayı şömine kültürü çok fazla gelişmemiştir. Dolayısıyla şömine hakkında yeterli bilgi sahibi olunamamış, edinilen tüm bilgi dumanın bir bacadan çıkıp gitmesi ile sınırlı kalmıştır. Ayrıca şömine sadece dekor olarak kabul edildiği için başta şömine haznesi olmak üzere tüm donanımlar, rastgele bir satıcıdan alınmakta ve şömine bu kalitesiz donanımlardan dolayı verimsiz bir ürün haline gelmektedir. Fakat bu davranış sadece tehlike doğuruyor ve bilinçsiz şömine ürünleri alışverişi yapanların en başta kendilerini, daha sonra ailelerini ve sevdiklerini tehlikeye atmalarına neden oluyor. 

Sayısız şömine haznesi modelleri arasından en doğrusunu seçmek için çaba sarf etmek gerekiyor. Odunlu şömine hazne fiyatları ve diğer şömine haznesi fiyatları farklılık gösterse de doğru kalitede ve uygun fiyatta hazne bulmak ve güvenle hazneli şömine kullanmak mümkün. Bu noktada ise aklınıza gelecek ilk isim Aksa Şömine.

Aksa Şömine, Avrupa merkezli bazı şömine haznesi üreticilerinin Türkiye’deki distribütörü ve toptan perakende satıcısı olarak karşımıza çıkan ve müşterilerine kaliteli hizmet sunan bir firmadır. Alman Spartherm Çelik Şömine Hazneleri, Polanya Defro Çelik Şömine Hazneleri, İspanyol Ferlux Döküm Hazneleri, Fransız Diffusion Döküm Hazneleri gibi kaliteli markaların distribütörü ve toptan perakende satıcısı olduğu gibi elektrikli şömine haznelerini de müşterilerinin kullanımına sunmuştur.

Doğru ve Kaliteli Odunlu Şömine Haznesi Seçiminin Faydaları

  • Yakıttan Tasarruf

Şömine yapımında kaliteli hazne seçimi, doğalgaz faturalarınızı düşürmenize ve daha az odun kullanımıyla daha çok ısı elde etmenize olanak tanıyacaktır. Şömine haznesi fiyatlarına bakıldığında mevcut hazneler arasından bütçenize uygun olanını seçtiğiniz kadar doğru kalitede olanını da seçmeniz önemlidir.

  • Güvenli Şömine Kullanımı

Ucuz ve kalitesiz malzemelerle üretilmiş şömine hazneleri satın almak şömineyi kullanan herkesi tehlikeye atabilir. Odun bu haznede yanacağı için doğru seçim yapmak önem arz eder.

  • Alternatif Isınma Kaynağı

İnsanlar şömineyi dekoratif amaçlı düşünseler de aslında bilinçli şömine haznesi seçimiyle alternatif bir ısınma kaynağı olarak kullanmak elbette mümkün olabilir. Şömine haznesi modellerinden eviniz için en doğrusunu seçerek doğalgaz faturalarınızı düşüreceğiniz, tasarruflu ve sıcacık bir yaşama adım atacağınız açıkça görülmektedir. Odunlu şömine hazne fiyatları markadan markaya değişiklik gösterdiği gibi haznenin döküm veya çelik olmasına göre de farklılık gösterir.